Na hokejovú a súčasne aj nehokejovú tému

Autor: Alexander Wirdzek | 29.3.2013 o 0:10 | (upravené 29.3.2013 o 0:34) Karma článku: 12,93 | Prečítané:  7612x

Zdá sa, že s pribúdajúcimi rokmi ma čím ďalej tým viac dokážu vyviesť z rovnováhy niektoré prejavy ľudskej malosti, najmä ak sú v tandeme s určitými vlastnosťami, ktoré vo väčšom rozsahu pozorujem práve na Slovensku. Pre upresnenie, hovorím najmä o závistlivosti, slepote voči názorom iných a tendencii agresívne reagovať osobnými útokmi namiesto argumentov - či už z ich nedostatku, alebo jednoducho z pohodlnosti.

Marko Daňo (február 2010)Marko Daňo (február 2010)Alexander Wirdzek

Istá virtuálna výmena názorov mi dnes pripomenula situáciu spred zhruba dvoch týždňov, kedy som po prečítaní rozhovoru Ondreja Gajdoša s útočníkom hokejového Slovana Markom Daňom a následnej diskusie k predmetnému rozhovoru pocítil nutkavú potrebu vyjadriť svoj názor, ideálne po usporiadaní si vlastných myšlienok a najmä mimo mantinelov diskusných príspevkov :)

Samotný titulok, a teda fakt, že Gajdoš označil Daňa za "slovanistu", zjavne popudil niektorých jedincov natoľko, že sa zmenili na krikľúňov a zopár ich bez váhania na autora zaútočiloô okrem iného sa tam vyskytla domnienka, že musí byť určite "z najsamväčšej Blavy" keď Markovi "nadáva do Slovanistov", respektívne sa "snaží vytvoriť dojem akého talentovaného hráča vychoval Slovan". Pritom podobný náznak v článku ani nebol, dokonca tam bola zmienka o otcovi talentovaného útočníka, ktorý je v súčasnosti asistentom trénera Dukly Trenčín. Len to by si ho museli predmetní diskutéri aj prečítať. Nehovoriac o tom, že ak by sa preklikli na autorov profil, dočítali by sa, že je pôvodom z Rožňavy... ale prečo by to robili, keď ich zaujíma len to, aby si "kopli", však?

Pritom snáď každý, kto sa o slovenský hokej zaujíma, o Markovi Daňovi už čítal či počul a vie aj odkiaľ je. V trenčianskom drese dával o sebe vedieť už v žiackych a juniorskych súťažiach, v ročníku 2011/12 bol v zostave Dukly Trenčín najmladším hráčom slovenskej extraligy. Následne ho do KHL draftoval nováčik ligy Slovan Bratislava a napriek dvojcestnej zmluve sa Daňo relatívne stabilne usadil v zostave mužstva, v drese ktorého odohral viac než 40 zápasov KHL a vypýtal si tak možnosť zabojovať o účasť na MS v hokeji. Vzhľadom na to, že toto všetko dokázal vo veľmi mladom veku, mu v tohtoročnom drafte NHL predpovedajú výber z popredných miest.

Osobne si nemyslím, že to bude priamo v prvom kole, tak ako by mi ani nenapadlo tvrdiť (a asi nikomu kto je pri zmysloch), že je Daňo odchovancom Slovana - je totiž zjavné, že má talent od prírody, ktorý od detstva roky rozvíjal v drese Trenčína, hoci teraz dospieva v Slovane. Ten prítomný čas tam je namieste; na to, aby bol "hotovým hráčom", má pred sebou ešte kus cesty, to sme mali možnosť vidieť tak v niekoľkých zápasoch KHL, ako aj počas MS v hokeji do 20 rokov v ruskej Ufe. Marko má šikovné ruky, ale aj typicky mladícky sklon držať puk na svojej hokejke a chvíľami aj horúcu hlavu, čo vedie k zbytočným stratám puku a rovnako zbytočným faulom. Ostatne, to, že má ešte rezervy, potvrdil aj tréner Slovana Rostislav Čada, ktorý ho - ako sa zdá - dokáže nielen usmerniť, ale aj optimálne motivovať.

Po májovom drafte do KHL Daňo v rozhovore pre SME svoje rozhodnutie hrať za Slovan komentoval vyjadrením, že o rivalite medzi Duklou Trenčín a Slovanom Bratislava sa už nedá hovoriť, nakoľko Trenčín hrá extraligu a Slovan pôsobí v nadnárodnej lige, a vyjadril nádej v pochopenie fanúšikov. Napriek tomu je zjavné, že momentálne jediný slovenský zástupca v KHL ostáva mnohým tŕňom v oku. Skutočne to tak musí byť? Skutočne budú naďalej prevládať prejavy zakomplexovanosti a závistlivé, nenávistné virtuálne pľuvance namiesto uvedomenia si, že tento tradičný slovenský klub teraz pôsobí v novom, širšom priestore a jeho účasť v KHL môže byť pre náš hokej prínosom?

Keď si na chvíľu odmyslíme vlastnícke vzťahy, politiku či nepopulárny spôsob predaja vstupeniek, Slovan ukončil sezónu len s tromi zahraničnými hráčmi (dvaja Česi, jeden Kanaďan), inak boli na súpiske Slováci. Na čele s Jarom Janusom, Mirom Šatanom, Ľubom Višňovským či Milanom Bartovičom dôstojne reprezentovali slovenský hokej v KHL, podobne ako Dinamo Riga reprezentuje ten lotyšský. Bez toho, aby niekto riešil kto z ktorej časti krajiny pochádza, či akými klubmi v doterajšej kariére prešiel. Ideálna východisková pozícia pre slovenskú reprezentáciu na MS v hokeji - možnosť vytvoriť kostru mužstva z hráčov, ktorí spolu odohrali celú sezónu, a doplniť ju hráčmi pôsobiacimi v iných kluboch KHL, iných európskych ligách, či v NHL, ako aj (čo je nemenej dôležité) nádejnými juniormi, ktorí potrebujú zbierať cenné skúsenosti.

Skutočne si niekto naivne myslí, že väčšina týchto hráčov by vôbec pôsobila na Slovensku nebyť možnosti hrať kvalitnú európsku ligu doma?

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?