Bezpečnosť naša každodenná

Autor: Alexander Wirdzek | 6.3.2013 o 22:00 | Karma článku: 6,26 | Prečítané:  459x

Dnes ráno sa mi počas prechádzky Sadom Janka Kráľa naskytol zaujímavý pohľad - v kontajneri pripravenom na odvoz odpílených konárov z okolitých stromov stáli dvaja robotníci v reflexnom oblečení a očividne sa pokúšali spraviť viac miesta pre ďalšie drevo. Na tom by nebolo nič zvláštne, nebyť toho, že stáli čelom k sebe pri vzájomnej vzdialenosti zhruba meter a pol, pričom jeden z nich držal v pravej ruke menšiu motorovú pílu a pílil ňou konáre pred sebou. Bez dodržania akejkoľvek bezpečnej vzdialenosti od svojho kolegu, bez ochranných pomôcok (kryt tváre či aspoň okuliare). Čistí kandidáti na veľmi nepríjemný pracovný úraz...

Spravidla v podobných situáciach pokrútim hlavou a v duchu im zaželám, aby sa podvečer vrátili zdraví k svojim rodinám. Dnes mi však títo páni dodali impulz pre malú retrospektívu potenciálne nebezpečných situácií, ktorých som bol v posledných dňoch svedkom.

Križovatka Prievozská-Košická v smere na Košickú a Dulovo námestie. Vodič tmavého Fordu Mondeo so zlatomoraveckým EČV v pravom pruhu sa zjavne príliš ponáhľal, pretože doslova preletel popri súvislom rade áut v ľavom pruhu a natlačil sa bez znamenia o zmene smeru jazdy pred prvé z nich tak, že ho prinútil strhnúť volant doľava a dupnúť na brzdu. Ak danú križovatku poznáte, viete, že pokračovanie po zúženej Košickej vyžaduje striedavé radenie áut, predmetný vodič však zjavne „pozabudol" na povinnosť dať znamenie a aj na to, že nesmie ohroziť toho druhého. Čistá bezohľadnosť.

Krasinského ulica v smere od Bulharskej na Trnavskú cestu. Vodič bielej Toyoty Avensis s bratislavským EČV odignoroval značku obmedzujúcu rýchlosť na 30 km/h a Fiat Punto, ktorého vodič išiel podľa predpisov, predbiehal minimálne dvojnásobnou rýchlosťou. Na úzkej ulici, ktorú lemujú rodinné domy a ústia na ňu aj ulice označené ako obytné zóny. Čistá arogancia.

Križovatka pred Obchodným centrom Aupark v smere od vonkajších parkovacích plôch (podjazd) ku kruhovému objazdu a na Einsteinovu. Nepríjemné situácie takmer na dennom poriadku. Napriek tomu však niektorí chodci neváhajú z podchodu od parkoviska vojsť priamo do komplikovanej križovatky, len aby si skrátili cestu o pár desiatok metrov k priechodu pre chodcov. Predvčerom sa jeden taký našiel práve keď som zastavil na stopke, len teda zjavne zabudol na to, že práve z mojej strany mu vzhľadom na tú stopku nič nehrozilo a pripravil tak nepríjemné chvíle vodičom na hlavnej. Čistá hlúposť.

Mohol by som podobných príkladov ešte niekoľko pridať a ku každému z nich pripísať zopár prívlastkov, pre ilustráciu však hádam postačia tieto. Osobne patrím k ľuďom so snáď až nadmieru vyvinutým zmyslom pre sebazáchovu, no aj vo svojom okolí poznám pár jedincov, ktorým by sa zišlo trošku rešpektu voči druhým, ako aj voči sebe samým. Nepoznám všetky všeobecne aplikovateľné dôvody prečo ľudia zbytočne riskujú v situáciach, ktoré by vyžadovali triezvejší pohľad. Na základe vlastného pozorovania však mám pocit, že často je to o falošnom pocite bezpečia pri rutinných činnostiach, a tiež o frajerine, snahe vytiahnuť sa pred inými. Ktovie ako to bolo napríklad v prípade aktuálnej havárie vrtuľníka pri Seredi...

 

(Pre správnosť uvádzam, že obrázok v Perexe pochádza zo stránky Shutterstock.com)

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.


Už ste čítali?