23. október 2008 - Islanders vs. Stars

Jediný priamy prenos počas štvrtkovej noci priniesol súboj bez slovenských zástupcov - New York Islanders na svojom ľade privítali Dallas Stars. Tím z Texasu po sobotňajšej prehre s Coloradom odcestoval na východné pobrežie, kde v priebehu troch dní odohral zápasy proti New York Rangers a New Jersey Devils, zo širšieho okolia New Yorku sa tak prakticky nepohol.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Islanders boli zo začiatku na domácom ľade aktívnejší, brankár hostí Marty Turco sa párkrát zapotil. Milovaný aj nenávidený provokatér Sean Avery však pre Dallas dokázal vybojovať presilovku, hra sa tak presunula do obranného pásma Islanders, pred bránu Ricka DiPietra. Do tohto momentu boli Stars slabšie hrajúcim mužstvom, Louie Eriksson však dokázal usmerniť strelu Stephana Robidasa do bránky a jeho tím sa tak ešte pred záverom presilovej hry ujal vedenia. Ani inkasovaný gól však nezobral hráčom Islanders energiu, dobre korčuľovali, boli aktívni vo forčekingu, streľbe. V polovici prvej tretiny však znova ožili aj hráči Dallasu, niekoľkokrát pohrozili, DiPietro však chytal spoľahlivo. Umožnil tak svojim spoluhráčom opakovane dobýjať Turcovu bránku, namiesto vyrovnania však z rýchleho protiútoku necelých šesť minút pred koncom prvej tretiny opäť inkasovali; strelcom gólu bol kapitán Dallasu Brenden Morrow.

Druhý inkasovaný gól sa už prejavil aj na psychike domácich, za držanie Morrowa si na trestnú lavicu išiel sadnúť obranca Sean Bergenheim. Tesne pred prvou sirénou ťahal DiPietro po Erikssonovom zdviháčiku puk zo svojej siete po tretí raz. Eriksson zaznamenal svoj druhý gól v zápase, asistenciu pri každom z troch gólov prvej tretiny si pripísal Mike Ribeiro. Ak chceli Islanders pomýšľať na zvrat v zápase, museli sa skoncentrovať. Nový tréner Scott Gordon mal teda počas prvej prestávky pred sebou mimoriadne ťažkú úlohu. Jeho zverenci však namiesto zvýšenia aktivity takmer okamžite po začiatku druhej tretiny znova inkasovali, vzápätí však po nie práve čistom faule na Trenta Huntera a následnej šarvátke medzi Averym a Bergenheimom dostali možnosť presilovej hry 5 na 3. Ideálna príležitosť prebrať kontrolu nad vývojom zápasu.

Namiesto toho však prišla ďalšia rana v podobe neuznaného gólu Douga Weighta. Islanders však mali možnosť dlhšej presilovky, pretože sa vzápätí opäť previnil hráč Dallasu. Žiadnu z presiloviek však domáci hráči nedokázali využiť. Stratili akýkoľvek systém hry, chvíľami útočili bezhlavo aj vo štvorici, na čo napokon doplatili vylúčením za príliš veľa hráčov na ľade. V polovici druhej tretiny sa však predsa len gólu dočkali - zodpovednosť na svoje plecia zobral kapitán Bill Guerin. Nádeje spojené s kontaktným gólom pochoval útočník hostí Krys Barch; jeho ďalekonosná strela zmenila smer a skončila za chrbtom zúfalého DiPietra. Stars si z Nassau Collisea doslova akoby urobili strelnicu. Necelé dve minúty pred druhou prestávkou pridal k štyrom asistenciám svoj prvý gól v sezóne Ribeiro.

Snaha sa Islanders rozhodne nedala uprieť. Comrie vybojoval presilovú hru a po presnej prihrávke Huntera spoza bránky sa presadil obranca Mark Streit. Po mnohých vyložených šanciach na oboch stranách však práve Streit v najnevhodnejšej chvíli skrátil presilovku Islanders a v závere zápasu ich tak dostal do oslabenia. Aj v tom však dokázali tri sekundy pred koncom zápasu aspoň skorigovať na konečných 5:3 z pohľadu Dallasu. Snáď si budú z lepšej tretej tretiny schopní niečo pozitívneho odniesť do ďalšieho zápasu, v ktorom v sobotu večer na svojom ľade privítajú Carolinu Hurricanes.

SkryťVypnúť reklamu

Postrehy na záver:

Na hre Islanders bolo vidieť, že si ešte nezvykli na systém hry nového trénera Gordona. Pri absencii zraneného obrancu Radka Martínka a po strate ďalšieho veterána z obrany Brendana Witta počas prvej tretiny mali Stars výrazne viac príležitostí než by sa patrilo. Mizériu Islanders navyše podčiarkla nízka návštevnosť, pravdepodobne odrážajúca nespokojnosť fanúšikov po debakli v súboji s Buffalom (Islanders prehrali 1:7).

Moje tri hviezdy zápasu:
Mike Ribeiro - Pri bilancii 1+4 by mu v pozícii hlavnej hviezdy zápasu len ťažko mohol niekto konkurovať.
Louie Eriksson - Jeho dva góly v prvej tretine výrazne narušili psychiku domácich hráčov. V zápase mal úspešnosť streľby takmer 67% a odohral úctyhodných 20 minút.
Marty Turco - Napriek stredajšiemu zápasu, v ktorom ho po troch inkasovaných góloch zo 17 striel v polovici zápasu striedal Švajčiar Tobias Stephan, sa dokázal skoncentrovať a odchytať solídny zápas s niekoľkými skvelými zákrokmi.