Čriepky z NHL - Motivovaní Capitals vybojovali siedmy zápas

Nedávno mi istý fanúšik Pittsburghu napísal, že Penguins v druhom kole vyraďovacích bojov zrejme narazia na Washington Capitals. Caps vtedy zvládli svoj prvý zápas s Philadelphiou a aktuálna forma Alexandra Ovečkina plus posily získané pred uzávierkou prestupov zrejme nenechávali nikoho na pochybách o ich postupe. Situácia sa vzápätí zamotala, Flyers dokázali nájsť spôsob ako mladého Rusa neutralizovať a čoskoro otočili sériu na 1:3 vo svoj prospech. Kto však mal možnosť vidieť v sobotu v priamom prenose piaty zápas série, určite nelámal nad klubom z hlavného mesta USA palicu...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (14)
Alexander Oveckin striela vitazny gol v 6. zapase serie s Philadelphiou
Alexander Oveckin striela vitazny gol v 6. zapase serie s Philadelphiou (zdroj: AP Photo/Tom Mihalek)

Som notoricky známy ako fanúšik Colorada Avalanche, vo Východnej konferencii svojich obľúbencov nemám. Nepočítajúc predchádzajúcu sezónu, v niekoľkých posledných rokoch ma medzi víťazmi Stanleyho pohára doslova iritovala dominancia klubov z Východu, navyše, s výnimkou New Jersey Devils (2002/2003) sa jednalo o kluby z vyslovene "nehokejových" miest. Kým pôsobili v Ottawe Marián Hossa so Zdenom Chárom a pred uzávierkou k nim pribudol ešte aj Peter Bondra, hneď po Avalanche som sledoval novinky práve z tábora Senátorov. Nasledovalo však sklamanie z vyradenia Torontom hneď v prvom kole a výmena Hossu do Atlanty, s ktorou napokon podpísal aj Bondra. Tešili ma úspechy Tomáša Surového v Pittsburghu a mladého Andreja Meszároša v Ottawe, tým však bol môj záujem väčšinou vyčerpaný.

Piaty zápas medzi Washingtonom a Philadelphiou som tak sledoval predovšetkým zo zvedavosti; môj vzťah ku Capitals bol viac-menej neutrálny, Flyers si u mňa v tejto sezóne výrazne pokazili reputáciu surovou hrou. Po zákroku na Deana McAmmonda dostal začiatkom sezóny útočník Steve Downie dištanc na 20 zápasov, za surový "krosček" na Ryana Kesslera nútene pauzoval útočník Jesse Boulerice rekordných 25 zápasov. Patrice Bergeron z Bostonu sa už v tejto sezóne do hry nevrátil po tom, ako ho v októbri obranca Randy Jones narazil na mantinel a zo strany vedenia NHL si za to nepochopiteľne vyslúžil stop len na 2 zápasy. Podvedome som držal palce Capitals, ktorí sa pred domáce publikum vracali z Philadelphie s nožom na krku.

Hoci bol Alexander Ovečkin vo svojej tretej sezóne v NHL suverénnym lídrom v počte gólov a s prehľadom vyhral aj kanadské bodovanie, jeden (hoci fenomenálny) hráč tím netvorí. Vynikajúcimi výkonmi sa v prebiehajúcej sezóne prezentujú nováčik Nicklas Backstrom aj mladý obranca Mike Green, hernú pohodu našli Alexander Sjomin a Viktor Kozlov. S víziou postupu do vyraďovacích bojov navyše získalo vedenie Capitals pred uzávierkou prestupov brankára Cristobala Hueta z Montrealu a veterána Sergeja Fjodorova z Columbusu. Obaja veľmi rýchlo zapadli a v sobotňajšom zápase práve oni zabezpečili Capitals víťazstvo (3:2) a týmpádom natiahnutie série o minimálne ďalší zápas. Fjodorov strelil druhý gól Washingtonu a na tretí prihrával, Huet kryl 30 striel hráčov súpera, z toho štyri z hokejky zatiaľ najproduktívnejšieho hráča playoffs, Daniela Briera. Z môjho pohľadu však zvíťazil predovšetkým tímový duch a pekný kombinačný hokej, ktorý kontrastoval so (skôr) silovou hrou Philadelphie.

SkryťVypnúť reklamu

Šiesty zápas som preto v noci z pondelka na utorok sledoval v očakávaní podobného súboja a rozhodne som nebol sklamaný.

Capitals nezačali najlepšie, už vo 4. minúte pri oslabení inkasovali prvý gól a napriek zvýšenému úsiliu a dvom presilovým hrám sa im nepodarilo vyrovnať. Na konci prvej tretiny oplácal Alexander Sjomin súperovi neodpískaný faul a sám skončil na trestnej lavici za krosček. V druhej minúte druhej tretiny Flyers znova udreli a bolo 2:0. Vzápätí sa takmer Milan Jurčina postaral o vážne problémy Washingtonu - následkom príliš pomalého prestriedania sa pri návrate na lavičku korčuľou dotkol puku a Capitals išli znova do oslabenia, za príliš veľa hráčov na ľade. Do tretice sa však už dokázali ubrániť, aj vďaka výkonu brankára Hueta a troške športového šťastia. Nasledovalo doslova zúfalé dobýjanie bránky Martyho Birona, ktorý kapituloval až po takmer dvadsiatich strelách - najprv Nicklas Backstrom strelil kontaktný gól, o necelých 9 minút vyrovnal Alexander Sjomin. Po celý čas pritom ostával dokonale pokrytý Alexander Ovečkin, ktorý v priestore pred bránkou Flyers inkasoval jeden úder za druhým. Na začiatku tretej tretiny sa však jeho aktivita vyplatila keď vo vlastnom obrannom pásme zblokoval prihrávku Timonena, puk sa dostal k Viktorovi Kozlovovi a ten už Ovečkina presnou prihrávkou poslal do samostatného úniku na bránku Birona, ktorý proti motivovanému Rusovi nemal šancu. V polovici tretej tretiny Capitals ustáli oslabenie o dvoch hráčov, v 51. minúte potom Ovečkin počas presilovej hry strelou príklepom poistil víťazstvo svojim druhým gólom v zápase a jeho spoluhráči dokázali odolať záverečnému náporu Flyers.

Nesmiem zabudnúť spomenúť ešte dvoch hráčov, ktorých som si v oboch spomínaných zápasoch všímal. Tým prvým je obávaný tvrdý chlapík Donald Brashear, ktorý v playoffs necháva svoje päste odpočívať a ukazuje, že vie aj hrať hokej. Doteraz nazbieral 2 body za gól a asistenciu, vo včerajšom zápase vyslal na bránku Flyers 2 strely hoci v zápase odohral len necelých 7 minút. Od februárovej výmeny do Philadelphie ožil veterán Václav Prospal, ktorého je na ľade vidieť prakticky non-stop a v priebehu série už nazbieral 9 kanadských bodov za 3 góly a 6 prihrávok, vďaka čomu je druhým najproduktívnejším hráčom playoffs.

Záujemcom pripomínam, že rozhodujúci siedmy zápas série medzi Washingtonom a Philadelphiou je na programe už v noci z utorka na stredu o 1:05, určite ho budú vysielať NASN aj Galaxie Sport. Vzhľadom na to, že sa playoffs vracia do Washingtonu, dá sa očakávať skvelá atmosféra v hľadisku aj skandovanie "MVP" na adresu Alexandra Ovečkina :)

Som presvedčený o tom, že pokiaľ Capitals postúpia, bude v druhom kole mimoriadne zaujímavé sledovať ich súperenie s Pittsburghom, na čele s Crosbym, Malkinom a Hossom, a to nielen pre verného diváka NHL, ale skutočne pre kohokoľvek. Nech sa na mňa fanúšikovia Flyers nehnevajú, ale podľa môjho názoru by v prípade postupu Philadelphie séria s Montrealom určite nepriniesla porovnateľné tempo a nepritiahla toľkých divákov...